Jdi na obsah Jdi na menu
 


Benjamin na vystoupení v Maďarsku 28.-30.8.2009

Náš úspěšný mladý verbíř "Benjamin" na vystoupení v Maďarsku.

Článek z Moravského jihu: 

Podlužáci vyučovali verbuňk v Maďarsku
HALÁSZI (JaŠ) – O minulém víkendu od pátku 28. srpna do neděle 30 srpna se zúčastnili čtyři tanečníci verbuňku z Podluží a jeden z Hanáckého Slovácka Folklorního festivalu verbuňku v obci Halaszi v Maďarsku, aby zde v programu předvedli jak se tančí Slovácký verbuňk a maďarské tanečníky verbuňk naučili.
Folklorní festival verbuňku má název Bertóké Napok 2009, pořádalo ho folklorní sdružení Lajta se sídlem v Mosonmagyaróvár a byl v pořadí již třetí. Festival se koná v obci Halaszi proto, poněvadž z této obce pochází tzv. Bertókyho verbuňk, který zde v osmdesátých letech minulého století tančil již poslední pamětník Ferenc Neuberger. Vedení místního souboru Laila ho od něho nastudovalo a dalo si za úkol tento verbuňk pečovat a dále ho rozšiřovat. Proto byl založen festival, kde se kromě klasického programu vyučují různé tance a chlapci soutěží v Bartókyho verbuňku.
Ihned v pátek se odpoledne uskutečnila výuka tanců ze Szigetkozu a večer byl festival slavnostně zahájen představiteli obce a folklorního sdružení. Družné posezení pak proběhlo na stylovém selském dvoře za zpěvu a tance až do pozdních večerních hodin. V sobotu v 10 hodin dopoledne proběhla výuka Slováckého verbuňku. Nácvik vedl Jaroslav Švach. Nejprve to bylo teoretické seznámení s tancem, pak promítání DVD o Slováckem verbuňku s upozorňováním na různé typy krojů a především regionálních odlišností ve stylech tance. Potom již přišlo k praktickému nácviku. Držení při předzpěvu, základní prvky a figury při válaném a rychlém verbuňku a nácvik tance na muziku z CD. Zájemců bylo plno, mladší cvičili a starší si zapisovali. Po obědě to byl nácvik tanců ze Žitného ostrova a pak již proběhla samotná soutěž Bertókyho verbuňku,do které bylo přihlášeno 9 tanečníků. Porota byla čtyřčlenná a jedním z porotců byl také Jaroslav Švach. Soutěž probíhala dvoukolově, první verbuňk a druhý libovolný mužský tanec. Ve večerním galakoncertu moravští verbíři předvedli Agár a Trnavský verbuňk.  Jaroslav Švach

Další fotky zde: http://hrozenek.rajce.idnes.cz/Benjamin_-_Madarsko_2009/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář